Odpust parafialny 2023

Czwartek, 26 Październik 2023 r.

Odpust parafialny 2023

W niedzielę 10 września w naszym Sanktuarium przeżywaliśmy odpust ku czci Najświętszego Imienia Maryi.

Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. dr Wojciech Rzeszowski, wikariusz biskupi ds. zakonnych.

Święto ku czci Imienia Maryi powstało w początkach XVI w. w Cuenca w Hiszpanii i było obchodzone 15 września, w oktawę święta Narodzenia Maryi. Po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. papież Innocenty XI rozszerzył obchód tego święta na cały Kościół i wyznaczył go na niedzielę po święcie Narodzenia Maryi. Późniejsze reformy kalendarza liturgicznego przeniosły go na dzień 12 września, kiedy to Martyrologium Rzymskie wspomina wiktorię wiedeńską.

Wielkim Czcicielem imienia Matki Bożej był św. Maksymilian Kolbe. Mówił: „Co mnie najbardziej karmi? Oto imię Maryja! I wy się nie przestawajcie nim wzmacniać”.