Święto Ofiarowania Pańskiego

Środa, 02 Luty 2022 r.

Święto Ofiarowania Pańskiego

Święto Ofiarowania Pańskiego przypada 2 lutego, czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Czcimy nie tylko Chrystusa - Światło świata (symbolizują to świece), ale także Jego Matkę, która Światłość tę przyniosła do świątyni.

"Musimy pamiętać, że naszym zadaniem jest, za każdym razem, gdy idziemy do kościoła, gdy idziemy na Eucharystię, przytulić Jezusa do siebie, do swojego serca, tak jak to zrobił prorok Symeon" - mówił w homilii ksiądz Proboszcz.

Na Mszę Świętą wierni tradycyjnie przynieśli gromnice. Już od IX wieku wierni przynoszą w tym dniu do kościoła świece zwane gromnicami. Nazwa ta wywodzi się od słowa „grom”, gdyż zapalano je w czasie burzy, stawiano w oknie i modlono się o oddalenie piorunów.